Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

ظهـــُور وسقــــوط یک دیکتــــاتور PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - در خارج از کشور
نوشته شده توسط عبدالحی نزهت   
جمعه ، 4 شهریور 1390 ، 16:42

عبدالحی نزهت جنگ 1967 وپیامدها ی ناگوار شکست افتضا آمیز آن, برای اعراب باعث سرخوردگی ،توهین وتحقیر رهبران شامل در جنگ بود که باعث استعفای جمال الناصر گردیده, بیت المقدس شرقی ،بلندی های گولان وصحرای سینا به اشغال اسراییل در آمد –ولی ملت مصر با همه مسولیت های رهبری "ناصر" با یک صدا وهم بستگی کامل از او حمایت نموده واستعفای وی را نپذیرفتند در چنین شرایط بعداز گذشت دو سال 1969 قذافی 26 ساله با یک قیام نظامی در لیبی به قدرت رسید وتمام اعضای کابینه  قیام کنندگان از قذافی جوانتر بودند ،قذافی با شعارهای تند ضد اسراییلی که در آن زمان درجهان عرب کشش زیاد داشت.

ادامه مطلب
 
تفـــکر "جــرگـــه یی" از حنجـــره جامعــه مـــدنی؛ طــالبــان بایــد در نشست بـُـن دوم شــرکت کننــد!! PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط جاوید روستاپور   
چهارشنبه ، 2 شهریور 1390 ، 12:50

تفـــکر "جــرگـــه یی" از حنجـــره جامعــه مـــدنی؛ طــالبــان بایــد در نشست بـُـن دوم شــرکت کننــد!!برگزاری نشست بن دوم که بیشتر گروه ها و افراد چشم امید شان را برای ترسیم دورنمای سرنوشت افغانستان به آن بسته اند، با پرسش کلیدی از این دست روبرو است که آیا طالبان در این نشست شرکت خواهند کرد یا خیر؟جاوید روستاپور
اگرچه مقامات امریکایی و افغانستاني مخالفت شان را با حضور طالبان یا "هرگروه دیگر" خارج از چتر "دولت افغانستان" رد کرده اند، اما حضور و عدم حضور طالبان هردو در میان جریان های سیاسی و نهاد های مدنی افغانستان طرفداران خود را دارند.

آخرین به روز رسانی در جمعه ، 4 شهریور 1390 ، 16:52
ادامه مطلب
 
افغــانســتان و پــاکســـتان، چالشــهای روابط PDF پرینت ایمیل
کی کیست - گفت و شــنود هــا
نوشته شده توسط فرزاد رمضانی بونش   
چهارشنبه ، 2 شهریور 1390 ، 13:12

گفتـــگو با محمــد اکــرام اندیشــمند کارشــناس مســائل افغــانســتانگفتـــگو با محمــد اکــرام اندیشــمند کارشــناس مســائل افغــانســتان
فرزاد رمضانی بونش
مرکز بین المللی مطالعات صلح
مقدمه: روابط افغانستان با پاکستان از پیدایش و ظهور کشوری نو به نام پاکستان در پس از جنگ جهانی دوم همواره با فراز و نشیب ها و حتی درگیری های همراه بوده است امری که همچنان تداوم یافته و در سه دهه گذشته نیز با توجه به بحران های داخلی در افغانستان به عاملی برای حضور و نفوذ پاکستان در افغانستان تبدیل شده است.

ادامه مطلب
 
«پاییـــز» بــی بــرگشــت! PDF پرینت ایمیل
کی کیست - شخصیت هــــای مـــلی، ادبـــی و تــاریخـــی
نوشته شده توسط پرتو نادری   
چهارشنبه ، 2 شهریور 1390 ، 13:21

پرتو نادرییــادی ازنویســندهء شــهید پــاییـــز حنیـــفی
نام اصلی پاییز حنیفی عبدالرووف است. او به سال «1316» خورشیدی در كابل زاده شده است. حنیفی از شمار نخستین شخصیت های فرهنگی افغانستان است كه به دست دژخیمان رژیم دست نشاندهء اتحاد شوروی پیشین به سال «1357» خورشیدی سر به نیست شد. او را کشتند؛ اما صدای او بدون تردید پیوسته در زیر رواق فرهنگ و ادبیات کشور طنین انداز خواهد بود.

ادامه مطلب
 
اســـتاد زريــاب ايــن بــار، با پــاي زيب طــلا از قـلعـــه هــاي بلنــد هنـــر PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط جاويد روستاپور خبرنگار آزاد   
چهارشنبه ، 2 شهریور 1390 ، 12:43

اســـتاد زريــاب ايــن بــار، با پــاي زيب طــلا از قـلعـــه هــاي بلنــد هنـــر چارگرد قلاگشتم رماني است از استاد رهنورد زریاب؛ نویسنده وپژوهشگر فرهنگی که توسط انتشارات تاک به تازه گی اقبال چاپ یافته است.
نام این کتاب از یک آهنگ فلکلور محلی افغانستان گرفته شده است. (چارگرد قلا گشتم، پای زیب طلا یافتم، آهنگی محلی است که بیشتر دختران خورد سال در روستاها دور هم جمع می شوند و این آهنگ را به صورت دسته جمعی به صدای بلند زمزمه می کنند.) 
استاد رهنورد زریاب می گوید، برای نام رمانش چندین نام انتخاب كرده بود، اما برای این که آهنگ (چارگرد قلا گشتم، پای زیب طلا یافتم، پای زیب طلا یافتم) توسط یکی راویان رمان به صورت مسلسل تکرار می شود نام کتاب رانیز چارگرد قلا گشتم، پای زیب طلا یافتم، گذاشته است.

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 2 شهریور 1390 ، 16:02
ادامه مطلب
 
فــرهنــگ امنیــت مــلی در جامعـــهء افغــانســـتان (قسمت دوم) PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط خلیل الرحمن سلحشور ژورنالست آزاد   
چهارشنبه ، 2 شهریور 1390 ، 12:32

خلیل الرحمن سلحشور ژورنالست آزادچه کسانی سهامداران فرهنگ امنیت ملی در افغانستان هستند؟ به نظر شما باید کی ها بوده باشند؟
"امنیت ملی" درجامعهء افغانستان به عنوان یک" فرهنگ" همانند فرهنگ استقرار دیموکراسی بینادی نگردیده است.
با نام بردن ا ز"امنیت" در کشور ما ، اولین چیزیکه در ذهن ما خطور میکند عبارت از نیروهای مسلح اعم از اردوی ملی و پولیس ملی می باشد و بس.

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 2 شهریور 1390 ، 12:40
ادامه مطلب
 
بخشــی کوچــکی از بحث بــزرگ تحت عنــوان درست نویســی PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - زبــــان
نوشته شده توسط دوکتور صلاح الدین سعیدی – سعید افغانی   
چهارشنبه ، 2 شهریور 1390 ، 12:55

دوکتور صلاح الدین سعیدی – سعید افغانی خوانندۀ معزز و گرامی!
دو روز قبل چند سطر مختصر را از طریق ایمیل بدست آوردم که درآن دو نویسنده با تبادل نظرمتن ذیل درپهلوی سایرین به من نیز ارسال کرده و نگاشته اند «... دوست گرامی....نکته ای که درین مقطع باید به عرض برسانم اینست که شرط اول نامه نگاری املای درست میباشد. در چند جملۀ کوتاهی که از شما گرفتم، دو نکته قابل تذکارست....

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 2 شهریور 1390 ، 13:03
ادامه مطلب
 
دســت در آســــتین مــا یــک شــبه مــار می شـــود! PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد بهزاد   
دوشنبه ، 31 مرداد 1390 ، 13:09

احمد بهزادعده ای از دوستان این صفحه در پیام های شان مدتهاست که این پرسش را طرح می کنند: (پارلمان تا کنون چه کاری کرده است؟) و یا (چرا شما موفق نمی شوید؟) و دیگر (چرا وکلا متحد نیستند؟)
در حال حاضر مجال این نیست که به همه عوامل چالش زا در برابر نهاد پارلمان بپردازم، عواملی که انصافا همه آن بیرونی نیست بلکه مواردی مانند افاضات اخیر جناب عالمی بلخی در دفاع از...مشروعیت!!! جناب سلطان بر خواسته از داخل پارلمان است.

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 31 مرداد 1390 ، 13:16
ادامه مطلب
 
بیــانیه ی ائتــلاف مــلی افغــانســتان به منــاسبت ســالــگرد شــهادت دکتور عبــدالرحیــم غفــورزی وهمــراهــان شـــهیدش PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - پیـــــام هــــا
نوشته شده توسط ائتــلاف مــلی افغــانســتان   
دوشنبه ، 31 مرداد 1390 ، 12:07

بیــانیه ی ائتــلاف مــلی افغــانســتان به منــاسبت ســالــگرد شــهادت دکتور عبــدالرحیــم غفــورزی وهمــراهــان شـــهیدشسی ام اسد مصادف است با چهاردهمین سالگرد شهادت صدر اعظم فقید دولت مجاهدین، دکتور عبدالرحیم غفورزی وشماری از شخصیت های فکری وسیاسی افغانستان.
در این فاجعه ی هولناک که در سال 1376 در ولایت بامیان رخ داد، جمعی از نخبگان فکری وسیاسی مردم افغانستان جان های عزیز خود را از دست دادند وضربه ای جبران ناپذیر بر پیکر جهاد ومقاومت مردم افغانستان وارد گردید.

ادامه مطلب
 
روزۀ مســــافـر PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - مـــذهبـــی
نوشته شده توسط امیــن الــدین «سعـیـدی- سعید افغانی»   
دوشنبه ، 31 مرداد 1390 ، 13:05

امیــن الــدین «سعـیـدی- سعید افغانی»ماه رمضان یکی از با تقوای ترین ماه سال است. در فضیلت وعظمت این ماه پیامبر بزرګوار اسلام محمد صلی الله علیه وسلم در حدیثی 
 میفرماید:
«من صام رمضان إيمانٱ واحتسابٱ غفرله ما تقدم من ذنبه – رواه ابوهریره» (كسى كه از روى ايمان واميد كسب اجر وپاداش، ماه رمضان را روزه بگيرد گناهان (صغيره) گذشته او بخشوده مى شود. روایت از ابو هريرة رضی الله عنه).


ادامه مطلب
 
نخســـتین تجـــربهء مطبــوعــات آزاد در افغــانســـتان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - تاریخــــــی
نوشته شده توسط پرتو نادری   
دوشنبه ، 31 مرداد 1390 ، 11:08

پرتو نادریسالهای ١٩١٩ تا ١٩٢٩سالهای پادشاهی شاه امان الله خان را،می توان يکی از درخشان ترين و اثر گذارترين دورهء مطبوعات درافغانستان خواند. دراين دوران دو رويداد مهم درحيات سياسی – فرهنگی افغانستان رخ داد.
نخست اين که به سال ١٩٢٤ نخستين قانون اساسی در افغانستان پديد آمد که به نام «نظامنامه ء دولت عُليهء افغانستان» ناميده می شد.

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 31 مرداد 1390 ، 11:17
ادامه مطلب
 
خــانم فــوزیه کــوفی نمــایندۀ مــردم بدخشــان در مجــلس نمــایندگــان، در گفتــگوی ویــژه با عنــایت خبــرنگـــار آزاد PDF پرینت ایمیل
کی کیست - گفت و شــنود هــا
نوشته شده توسط نذرالله عنایت   
چهارشنبه ، 2 شهریور 1390 ، 12:13

خــانم فــوزیه کــوفی نمــایندۀ مــردم بدخشــان در مجــلس نمــایندگــان، در گفتــگوی ویــژه با عنــایت خبــرنگـــار آزاددر این گفتگو خانم کوفی در باره مسایل حاد سیاسی، شخصی، خانوادگی و محلی صحبت نموده است.
کوفی به زوایای زندگی شخصی اش نیز تماس گرفته،از درس ها، انگیزه ها و آموزه های حرف زده است که باعث موفقیت او شده است. مشکلات و ناهنجاری های جامعه او را از مسیر که انتخاب نموده منصرف نساخته و با تمام موانع دست و پنجه نرم نموده است. و بالآخره تیوری باور به خود در وجود او حالا نهادینه شده است.  
بدون شک خانم کوفی یکی ازسرآمدان جامعه ما می باشد که توانسته در طول شش سال از عمر سیاسی خود دست آورد های قابل ملاحظه ای داشته باشد.

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 2 شهریور 1390 ، 12:24
ادامه مطلب
 
همـــه عمـــر با تـــو قـــدح زدیــم... PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط جاوید فرهاد   
چهارشنبه ، 2 شهریور 1390 ، 13:34

"همه عمر باتو قدح زدیم ونرفت رنجِ خمـار ِما
چه قیامتی که نمی رسی،زکنارِمابه کنارِ ما"

جاوید فرهاد"قدح"بربنیادنگرش عارفانه می تواند اشاره به "قدح وحدت"؛یعنی یگانگی مطلق باشد.باتوجه به این پنداشت اگرتمام عمر"عارفِ سالک"قدح وحدت رابرای شناخت ومعرفت جهان وحدت نوش کند،نه تنهاکه خماراو(که این جامنظورازخمارهمان نیازوتشنگی برای نوشیدن قدح وحدت است)رفع نمی گردد؛بل به میزان خماروی افزوده هم می گردد.

ادامه مطلب
 
آیا دادگــاه ویــژه انتخــاباتی هــم با معـــرفی ٦٢ نمــاینده متخــلف اشــتباه کــرده بــ ود؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط داکتر جلیله سلیمی   
چهارشنبه ، 2 شهریور 1390 ، 13:28

 داکتر جلیله سلیمیهمزمان با افزایش نا امنی، بیکاری، فقر، سرگردانی و بی سرنوشتی جوانان از جمله جوانان فارغ التحصیل دانشگاه ها، نگرانی و هراس بیش از حد مردم و جوانان از آینده، بحران شدید اقتصادی، افزایش مهاجرت ها درمیان مردم افغانستان و غیره غیره مشکلات دیگر قریب به نیم سال است که از آغاز کار پارلمان میگذرد، ولی آنچه که پارلمان و نماینده ها به مردم وعده داده بودند نه تنها عملی نشده است بلکه مردم را بیشتر در سرگردانی، ناامیدی و مایوسیت قرار داده اند.

ادامه مطلب
 
آیــه هــای حـــاجت PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نظــمی
نوشته شده توسط علی احمد زرگر زرگرپور   
چهارشنبه ، 2 شهریور 1390 ، 13:03

علی احمد زرگر زرگرپور
امشب که تجــلّییِ شبِ آغازاست
قرآنَ خدا عجب سخـــن پردازاست

ازصدقَ دل آیه های حاجت خوانید
امشب برخِ مـــا درِ رحمت بازاست

ادامه مطلب
 
تجلـــیل از جشــن باســتانی مهــرگـــان در ولایت هـــرات PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - اخبـــار رســیده
نوشته شده توسط محمود منجم زاده   
چهارشنبه ، 2 شهریور 1390 ، 12:27

تجلـــیل از جشــن باســتانی مهــرگـــان در ولایت هـــراتبه گزارش خبرگزاری پامیرپرس مقامات محلی هرات در نظر دارند تا برای اولین بار از جشن باستانی مهرگان در ولایت هرات تجلیل به عمل آورند.
مقامات محلی در هرات ضمن با ارزش شمردن این جشن که از رسوم کهن مردم هرات بوده است، در نظر دارند تا برای اولین بار از این جشن کهن و باستانی در ولایت هرات تجلیل نمایند.
به باور این مقامات، این جشن به منظور شکرگزاری از نعمت های خداوند (ج) بوده و در پهلوی آن با استفاده از این فرصت می توان از دهقانان نیز قدردانی نمود و همچنان برای برنامه های زراعتی سال آینده نیز آمادگی گرفت.

ادامه مطلب
 
ســرنوشت افغــانســتان همیشـــه در بـُــن PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
دوشنبه ، 31 مرداد 1390 ، 12:00

 ســرنوشت افغــانســتان همیشـــه در بـُــنهموطنان عزیز ما در جریان اند که موافقت نامه تاریخی بن اول در سال 1380 خورشیدی ویا 2001 میلادی سر نوشت افغانستان وملت همیشه درد اشنای افغانستان را بگونه دیگر رقم زد طوریکه بگونهاحمد سعیدی مؤقت از ادامه جنگ های خونین کاست وزخم ها هم کمی تل بست. اینکه این موافقت نامه چه محتوا وکدام پیامد هارا داشت وهم اضافه از ده سال که گذشت چه نشیب وفراز های را پیمود به همه هموطنان ما روشن است. نکات ضعف مثبت و با دست آورد ها همه در رسانه ها وشبکه های انتر نتی شمارش تحلیل وتجزیه شده است که ذکر هر یکی ازین موارد تکرار ویا تحصیل حاصل است.

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 2 شهریور 1390 ، 15:51
ادامه مطلب
 
دولت تــک قــومی وقبــایلی افغــانــان،... PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط اکادمیسین دستگیر پنجشیری   
دوشنبه ، 31 مرداد 1390 ، 12:18

اکادمیسین دستگیر پنجشیریدولت تــک قــومی وقبــایلی افغــانــان، بــه فــرایند همبســته گــی مــلی ودوســتی شــهروندان ســاکن کشــور، نقــش ســازنده ایفــاء نکــرده است
تاجیـک وبلوچ وخلق ترکمان وطن
پشـتون وهزاره گان جوشان وطن
شـــادم که به رویش نو آغـــاز کند
تا بد به جهــان، فر خراسـان کهن
"فروغ هستی"
محافل رهبری کننده ی انگلیس، امریکا ناتو، واقمار عربی وپاکستانی آنان باری در ربع آخر سده ی بیست، تنظیمهای بنیاد گرا طالبان القاعده تیرورزم بین المللی مافیای مواد مخدر و "شهادت طلبان!"عربی عجمی و پاکستانی را به افغانستان صادر کرد ند و کشور درحال رشد ومستعد به تکامل ما را به بستر خونین کشمکشهای تنظیمها ی بنیادگرا، میدان جنگ وبه چندین اقلیم -مذهبی دینی قومی و زبانی مخالف ومختلف مبدل کردند.

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 31 مرداد 1390 ، 13:55
ادامه مطلب
 
طــالبـــان به جــان همـــدیگر افتـــاده اند PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط ع. ع.   
دوشنبه ، 31 مرداد 1390 ، 11:42

طــالبـــان به جــان همـــدیگر افتـــاده اندنویسنده: ران مورو
برگردان به فارسی: ع. ع.
طلبان را نمیشود به سادگی نیروی شکست خورده پنداشت. با وجود آنکه تعداد زیادی از جنگجویان و فرماندهان آنها کشته شده اند و چندین منطقه در جنوب افغانستان از اداره ی آنها بیرون ساخته شده است، آنها کماکان به حمله های انتحاری، بمب گذاری های کنار جاده ای و حمله های راکتی -- مانند حمله ای که منجر به سقوط یک بالگرد امریکایی و کشته شدن ۳۸ تن از نیروهای ویژه امریکایی و افغان شد -- ادامه میدهند. با در نظر داشت کشته شدن ۶۸ تن از نیروهای ائتلاف، چنان مینماید که ماه آگست مرگبارترین ماه سال ۲۰۱۱ برای نیروهای امریکایی بوده است.

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 31 مرداد 1390 ، 13:27
ادامه مطلب
 
ولســوال هــزارسُمُــچ ولایت تخــار: درخشــکسالی امســال، بایــک فـــاجعه ی انســانی روبــرو خواهیـــم بود PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - گــــزارشـات
نوشته شده توسط جان محمد نبی زاده – تخار   
دوشنبه ، 31 مرداد 1390 ، 11:35

حاجی غلام سخی (محبت) ولسوال ولسوالی هزارسمچ ولایت تخار، می گوید:این ولسوالی محاط به خشکی است وحتا یک جریب زمین آبی هم نداشته، تامین آذوقه ی باشندگان این جا، وابسته به بارش بارانهای موسمی بوده، ازاینکه ازابتدای سال روان دراین منطقه باران نباریده است، درصورت عدم توجه دولت، به این منطقه ی محروم ولایت تخار، بایک فاجعه ی انسانی روبروخواهیم بود.

ادامه مطلب
 
آقــای نجفــی رئیــس دارالانشــا کمیســیون انتخــابات... PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی   
دوشنبه ، 31 مرداد 1390 ، 12:56

آقــای نجفــی رئیــس دارالانشــا کمیســیون انتخــابات ریاست جمـــهوری وقت با کمــال افتخــار به دوســتانش میگـــوید که او کــرزی را رئیــس جمـــهور ســـاخته! 

آقــای نجفــی رئیــس دارالانشــا کمیســیون انتخــابات ریاست جمـــهوری وقت با کمــال افتخــار به دوســتانش میگـــوید که او کــرزی را رئیــس جمـــهور ســـاخته!
یاد آن روزگاران بخیر که در کابل فروشگاه بزرگ افغان یگانه تعمیر بلند منزل شهر بود و بانک ملی افغان و پشتنی تجارتی بانک تنها بانک های موجود این کشور را تشکیل میدادند،

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 31 مرداد 1390 ، 13:42
ادامه مطلب
 
« شروع قبلی 190 189 188 187 186 185 184 183 182 181 بعدی پایان »

صفحه 183 از 446

TOLO TV LIVE

TOLO NEWS 12.09

SHAFIE AYAR 181

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

تجـــزیه بهتـــرین گـــزینـــه بــرای...


تجـــزیه بهتـــرین گـــزینـــه بــرای صلـــح وثبـــات
تجـــزیه بهتــرین گـــزینـــه
بــرای صلــــــح وثُبــــــــات
Comments 425

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

پـــــارســـــی

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 153 مهمان آنلاین


قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.