Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

"خشــــونت" را بــا "مــــروت" و "مــــدارا" میتـــوان مهـــار زد PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط اکادمیسین دستگیر پنجشیری   
سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 11:18

زن را "گل شبها " و "شبستان"، مساز
بیگــــانه ز د نیــــای درخشـــــان، مساز
ای طــــــالب ظلـــــم و زنده گی بد وی
مهـــر و مه ما، به ابر، پنهـــــــان، مساز
"فروغ هستی"

اکادمیسین دستگیر پنجشیریخشونت واژه ی عربی است. درفرهنگهای زبان فارسی، و اژه های درشتی، ناهمواری و تند خویی بجای واژه خشونت (1) بکار رفته است قبایل واقوام، خراسا نزمین وافغا نستا ن مستقل غیر منسلک، دموکراتیک واسلامی، از با ستان زمان تا دوران سیطره استعمار کهنه نو وامپریالزم، پیوسته در برابر خشونتهای کور طبیعت، تهاجم جهانکشایان، استعما ر بریتانیای کبیر،استبداد استعماری و تجاوز مثلث القاعده طالبان و نظامیگران پا کستان، از آزادی میهن، واز دست آوردهای دانش فرهنگ وسنن پسندیده ی نیاکان با تیر وکما ن و " تیغ حق " وعد الت دفاع دادخواهانه کرده اند.

ادامه مطلب
 
درگــرامیــداشت از زنــده یــاد اســتاد پوهــاند دوکتــورعبدالاحمــد جــاوید PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - گــــزارشـات
نوشته شده توسط محمود منجم زاده برلین   
سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 10:01

به مناسبت دهمین سالگرد زنده یاد داکتر عبدالاحمد جاوید فیلمی را که چند سال قبل تهیه نموده بودم و تا حال به نمایش گذاشته نشده است خدمت شما تقدیم نمایم دراین ودیدئیو فیلم سخنران اصلی این بخش سیمینار پروفیسور عبدالرسول رهین ریس سابق دانشگاه البیرونی و ناشرو سر دبیر مجله وزین آریانای برون مرزی بود، که مقاله اش را زیرعنوان "سر نوشت درد آور کتابخانه شخصی داکتر جاوید" را قرائت نموده،

ادامه مطلب
 
فــرمـــان عــدم درخــواست کمـــک هـــوای از خــارجی هـــا: PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 09:40

فــرمـــان عــدم درخــواست کمـــک هـــوای از خــارجی هـــا:فرامین وهدایات در نوع خود میتواند خوبیها وبدی های خودرا داشته باشد اما طرز پیاده کردن شرائط تخنیکی اوضاع زمانی ومکانی میتواند ماهیتفــرمـــان عــدم درخــواست کمـــک هـــوای از خــارجی هـــا: بسیاری از اصول را تغییر دهد که یکی از ین اصول فرمان أخیر جناب حامد کرزی مبنی بر عدم در خواست کمک هوای از خارجی هاست. اگر به أصل وماهیت فر مان نگاه کنیم خیلی غرور آفرین موجه ومعقول است.

ادامه مطلب
 
تاجیکســــتان در یــک قـــدمی هیـــولای بنــام طالبـــان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - در خارج از کشور
نوشته شده توسط محمد نعیم   
سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 10:08

تاجیکســــتان در یــک قـــدمی هیـــولای بنــام طالبـــانتاجیکستان کوچکترین کشور آسیای میانه، محاط به خشکه و کشور های ترک تبار، دشمنی روز افرزون ازبکستان، در چناگال دو قدرت منطقه ای و جهانی روسیه و چین و در یک قدمی هیولای طالبان روبروست.طالبان گروه اسلامگرای تندرو، با برداشت سختگیرانه از قوانین اسلامی، چالشی بزرگ برای تاجیکستان و کشور های آسیای میانه، که در دراز مدت صلح و امنیت و آرامش این منطقه از جهان را برهم خواهدزد.
پیدایش احزاب تندرو مذهبی و به دادگاه کشاندن تعدادی از افردا تندرو نشانه روشنی بر وجود پدیده افراطگری در تاجیکستان است.

ادامه مطلب
 
شــهروند خــوب، دولت خــوب و شــهروند بــد، دولت بــد مي‌ســـازد PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط احمد ارشاد خطيبي   
سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 09:44

احمد ارشاد خطيبيعنوان اين مقاله، سخني است علمي از ارسطو دانشمند بزرگ و مشهور عهد يونان باستان.

براستي كه چنين بوده و چنين است. زيرا دولت به حيث قدرتمندترين و وسيع‌ترين نهاد تأسيسي در جوامع بشري و جبهه فرمانروايان بر فرمانبرداران، بازتابي از ملت مي باشد. به معني ديگر، هر ملت سزاوار همان دولتي است كه آن را دارد. اگر اغلب شهروندان و يا اعضاي جمعيت يك سرزمين؛ خوب و منظبط، تحصيل‌يافته و مسئوليت‌پذير، كوشا و بيدار، دگرپذير و ميانه‌رو، پرسشگر و باورمند به ارزش‌هاي ملي و مدني باشند،

ادامه مطلب
 
مهنــدســـان دو تابعیتــــه PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اقتصــــادی
نوشته شده توسط سیف الرحمن حبیبی   
سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 09:29

تاهنوز شاید بیش از ده ها بار در مورد وزرا و مقامات دولتی دو تابعیته شینده باشیم. مشکلات و درد سرهای زیاد را هم مردم و دولت افغانستان ازین ناحیه متحمل شدند که نتیجتاً خسارات هنگفت مالی و اقتصادی آن باعث بر زمین کوبیدن شانه لاغر و جمجمه پوسیده و مجروح اقتصادی افغانستان گردید. از آنجایکه همین دو تابعیته ها هم کوزه گر و هم کوزه ساز و هم کوزه فروش هستند، مردم یک تابعیته افغاستان ناگزیر به سوی شان مانند وضعیت بعد ازطوفان خیره شوند و در نهایت آه کشند وبس.

ادامه مطلب
 
پیــام عنــوانی اشــتراک کنندگــان کنفــرانـس مــادرید PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - پیـــــام هــــا
نوشته شده توسط دوکتور صلاح الدین و امین الدین (سعیدي – سعیدافغاني )   
سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 10:13

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر دانشمند ومحترم دوکتور عزیزالرحمن حکمی و اشتراک کننده های کنفرانس مؤرخ ۱۸/۰۲/۲۰۱۳، پروفیسوران، دوکتوران، انجینران و متخصصین افغانستان در شهر مادرید - هسپانیه سلامها و احترامات بې پایان خویش را تقدیم میداریم.
اجندای ارسالی شما که دربرگیرندﮤ تحلیل های در رابطه به مسایل داغ کشور، صلح و امنیت منطقه و حل معضل افغانستان و تلاش برای خروج ازین بن بست میباشد، مطالعه نموده، آنرا استقبال و تلاش خیر شما را برای ادای رسالت قابل قدر میدانیم.

ادامه مطلب
 
یک مــوفقیت ســایت جوانــان افغــانســتان PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - گــــزارشـات
نوشته شده توسط نصیر خالد – تورنتو   
سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 10:57

ملا تره  خیلبعد از انکه خبر رهائی ادم ربایانیکه بتاریخ ششم فبروی در کابل با سلاحهای دست داشته شان توسط پولیس دستگیر شدند در سایت جوانان افغانستان نشر گردید، سر و صدای زیادی در کابل به راه افتید، در تماس که با محترم جنرال ظاهر رئیس جنائی قوماندانی امنیه ولایت کابل داشتم ایشان خبر رهائی این ادم ربایان را تصدیق نمودند اما جزئیات را توضیح ندادند،

ادامه مطلب
 
نيــاز جــدی تغييـــر منهـــج درســی در مـــدارس دینــی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - مـــذهبـــی
نوشته شده توسط دکتور ناصرالدین "مظهری"   
سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 09:27

دکتور ناصرالدین "مظهری"به همگان هویداست که کشور های مترقی وملت های آگاه همه ساله مناهج درسی مراکز تعلیمی خویش را بازنگری میکنند، برای آموزش وپرورش روش های تازه برمی گزینند وبه تسهیل هرچه بیشتر منهج وروش های درسی میپردازند. البته احساس این نیاز برای اینست تا بتوانند با واقعیت های زندگی واجتماع خود را منطبق سازند وبا سیر اجتماع همگام شوند وقدمی هم از قافلۀ تمدن عقب نمانند.

ادامه مطلب
 
بــزم دوش PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نظــمی
نوشته شده توسط نذیر ظفر   
سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 09:18

نذیر ظفر
دیشب لبت چو غنچهء گلها شگفته بود
با ناز دست ســــاقی و مینا شگفته بود

لبخند دلربای تــــــو روی لــــــــــبان داغ
همسان لاله بر دل صحـــــرا شگفته بود

ادامه مطلب
 
ایــــن دو امـــریکــــایی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط داکتر محیی الدین مهدی، عضو شورای ملی افغانستان   
پنجشنبه ، 26 بهمن 1391 ، 15:06

ایــــن دو امـــریکــــایی(تکمله ای بر نامه ی دانا روهرا باکر به زلمی خلیل زاد)

یکی از دوستانم که اهل دانشگاه و مقیم امریکاست، به من گفت: «پس از آنکه که نیویارک و واشنگتن مورد حمله ی القاعده قرار گرفت؛ جمعی: داکتر محیی الدین مهدی، عضو شورای ملی افغانستان از افغانستانی های مقیم امریکا را به وزارت خارجه فرا خواندند. در آن جمع، من و چند تن محدود دیگر بودیم که در تمام سالیان حضور و عروج طالبان با آنان مخالفت داشتیم؛ بقیه که اکثریت مطلق جمع را می ساختند و در رأس شان زلمی خلیل زاد قرار داشت،

آخرین به روز رسانی در سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 11:39
ادامه مطلب
 
عشــــق را بــا حُــــزن پیــوندیســـت ژرف PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط عبدالقیوم ملکزاد   
سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 09:48

عبدالقیوم ملکزادعارفان، عشق را يك وديعۀ الهي می دانند. این آتشِ سوزان -که چون چشمه ساران همیشه جوشان است- امانتي دانسته شده كه خدا، فقط بر دوش انسان نهاده است.
از نگرگاه صوفیان، عشق را با حُزن پیوندیست ژرف. در برخی از آثار صوفیه در ارتباط با توأمیت غم وعشق مطالبی وجود دارد که آثار دیگران را به ندرت می توان بر خوردار از چنین ویژه گی ها یافت.

ادامه مطلب
 
قــابل توجــه وزارت هــای داخله و اطــلاعـــات و فرهنـــگ PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - پیـــــام هــــا
نوشته شده توسط شورای اجرائیۀ اتحادیۀ ملی ژرونالیستان افغانستان   
سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 09:23

شورای اجرائیۀ اتحادیۀ ملی ژرونالیستان افغانستان

اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان طی نامۀ شمار105 مورخ دوم دلو سال روان، هر دو وزارت را از مشکلی که بسیاری از خبرنگاران ولایت تخار با فرمانده پولیس آن ولایت دارد، آگاه ساخته بود.
پیوست نامۀ متذکره، نامۀ سرگشاده ای که از سوی بیش از پنجاه تن از خبرنگاران تخار و شماری از خبرنگاران ولایت های کندز و بدخشان، در حمایت از خبرنگاران تخار، امضا شده بود، نیز به هر دو وزارت ارسال گردید.

آخرین به روز رسانی در سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 11:08
ادامه مطلب
 
در نشست کنفــرانس همـــکاری هـــای اســـلامی در قاهـــره از احمــدی نــژاد با بــوت اســـتقبال شد. PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - در خارج از کشور
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 10:50

در نشست کنفــرانس همـــکاری هـــای اســـلامی در قاهـــره از احمــدی نــژاد با بــوت اســـتقبال شد.پس از سی و چهار سال احمدی نژاد رییس جمهوری ایران، به بهانۀ شرکت در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی، به مصر سفر نمود .روابط تهران وقاهره، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و امضای پیمان صلح بین مصر واسرائیل درسال ۱۹۷۹، به دستور آیت الله روح الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی، قطع شد.

ادامه مطلب
 
عطــامحمـــد نــور، بخشــی از تاریــخ کشــور است، نه یــک چهــره نــو! PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط یما آریا نژاد   
سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 09:14

عطــامحمـــد نــور، بخشــی از تاریــخ کشــور است، نه یــک چهــره نــو!یاد داشتی بر نوشتة (دوستم و مخالفان درون حزبی) منتشره روزنامة 8 صبح

مقاله یی زیر عنوان (دوستم و مخالفان درون حزبی) را در شماره 1587 مؤرخ 29 دلو، مطالعه میکردم که بخشهایی از آن نوشته نه تنها مرا متحیر ساخت که عدم آشنایی نویسنده محترم را با برخی از وقایع و رویداد های تاریخی کشور نیز، برملا کرد.
با آنکه قصد نداشتم چیزی در مورد این نوشته بنویسم، اما بی تردید، کتمان حقایق تاریخی کشور، سبب شد تا این سطور را به عنوان یاد داشت بر این مقاله، به رشتة تحریر در آورم.

ادامه مطلب
 
"رهــا در بــاد" تابلــوی یــک حمـــاسه گــر PDF پرینت ایمیل
فــــرهنگی - کتـــابخـــانه خــــاوران
نوشته شده توسط قیام الدین نوری   
سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 11:31

"رهــا در بــاد" تابلــوی یــک حمـــاسه گــراما پیش از آن "رها در باد" نگارشی است از بانو ثریا بهاء، یک زن، یک مبارز، یک مادر، یک حماسه گر...
این نگارش، رود ها و فرا رود های یک زن حماسه آفرین را به تصویر می کشد که با بی باکی بر فراز بال های شجاعت، عشق و آزاده گی می نشیند و خویش را از درون لایه هایقیام الدین نوری یک دهکدۀ محقر از جنس پستی و زبونی بیرون می کشد؛ و در فرجام، بر بلندای از بلندترین کوهای غرور، شکوهمندی، آزاد منشی و دادخواهی آشیانه می گسترد.

آخرین به روز رسانی در سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 11:34
ادامه مطلب
 
پرتـــو نــــادری PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نظــمی
نوشته شده توسط مولانا کبیر (فرخاری)   
سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 11:23

پرتـــو نــــادری

ای آنکه در سپـهر سخـــــن شهره در دیار
خورشید پر درخشش ایـــــن چرخ کج مدار

(پرتو)  دهــی به پهنـــــه ی ایـن گنبد بلند
برداشتــی  ز سیـنه ی  انـدیشه  ها غبار

ادامه مطلب
 
ســـفر زن به حـــج وعمـــره بــدون محـــرم PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - مـــذهبـــی
نوشته شده توسط الحاج امـیـن الدین «سـعـیـدی- سعید افغانی»   
دوشنبه ، 30 بهمن 1391 ، 11:34

 الحاج امـیـن الدین «سـعـیـدی- سعید افغانی»بسم الله الرحمن الرحیم

از بزرگترين اركان دین مقدس اسلام و از بهترين قرابت و طاعات نزد پروردگار(ج) حج و زيارت بیت الله است، كه اداى آن بر وجه صحيح و بدون معصيت باعث مى‏شود حاجى وارد جنت شود.
پروردگار با عظمت در سورﮤ ( آل عمران آیـﮥ: ۹۷ ) میفرماید:«ولله على الناس حج البيت من استطاع إليه سبيلاً». ( خداوند حج خانه خود را بر تمام مردم واجب كرده، براى كسانيكه استطاعت آنرا داشته باشند ).

ادامه مطلب
 
عشـــق انتــرنیتـــی یا Cyber-Love PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط سیدروح الله "رحمت زاده"   
سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 09:55

سیدروح الله "رحمتزاده"درفیس بوک با او آشنا شدم نامش فروزان بود از نامش هویداست که خیلی ها قشنگ وزیباست عکس اورا دیدم چون مهتاب چهارده میدرخشید یک دله مانده بصد دل به او عاشق شدم. وی آنلاین بود به چت رفتم برایش نوشتم.

عزیزم از اینکه مرا منحیث دوست خود قبول کردی بسیار خوشحالم امید وارم که این دوستی مانند گلهای بهاری زود گذر نباشد.

ادامه مطلب
 
زفــاف خورشــید باعــروس شب PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نظــمی
نوشته شده توسط صادق پیکار   
سه شنبه ، 1 اسفند 1391 ، 11:02

زفــاف خورشــید باعــروس شب
دست سحـــرکه صبح، در روز باز کرد
خورشید آمـــد و به حضـــورم نیاز کرد
دستی محبتـــی به جبیـــنم دراز کرد
با بوسه هـــای گرم مرا سر فراز کرد
گر مای نورعشق مــــــرا غرق نازکرد

ادامه مطلب
 
خلـــوت دل نیست جـــایِ صحبتِ اضـــداد PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط عبدالقیوم ملکزاد   
پنجشنبه ، 26 بهمن 1391 ، 09:21

عبدالقیوم ملکزادیکی از ویژه گی هایی که عُرفا دارا می باشند، برخوردار بودن آنها از روان های بلند است. به بیان دیگر: عارفان گروهی اند که رواق دل های شان با چلچراغ روح های قوی و نیرومند فروزان است.

آنجا که روح، بزرگی و نیرومندیش را متجلی ساخت، به قول استاد ابوالقاسم پاینده (۱۲۹۲- ۱۳۶۳) جلوۀ آن را نیز می توان دلپذیرتر و زیبا تر نگریست.

آخرین به روز رسانی در جمعه ، 27 بهمن 1391 ، 11:17
ادامه مطلب
 
« شروع قبلی 190 189 188 187 186 185 184 183 182 181 بعدی پایان »

صفحه 183 از 500

TOLO TV LIVE

PEDRAM in STOCKHOLM

SHAFIE AYAR - 233

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

...

...

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

پـــــارســـــی

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 169 مهمان آنلاین


قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.