Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

خــریــداری جهــل تعـــامل بی نظیــر در تــاریخ بشــریت PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
دوشنبه ، 2 خرداد 1390 ، 05:30

خــریــداری جهــل تعـــامل بی نظیــر در تــاریخ بشــریتهمه چیز ممکن است با جعل ومکر بدست آید اما علم ودانش نه با پول معاوضه میشود ونه با جعل وتزویر بدست میآید، امروز ملت وکشور ما دچار آفت خطر ناکی گردیده، آفت امتزاج واختلاط حق وباطل وآمیزش جعل وجهل آن هم در عرصه علم ودانش، عرصۀ تعلیم وتحصیل، عرصه تخصص وتفحص!. احمد سعیدی
خرید وفروش اسناد جعلی بخاطر خریداری پست های پر در آمد دولتی وغیر دولتی با سرعت خیره کنندۀ این روند کاذب کشور را دچار بحران فراگیر وفاجعه جبران ناپذیر نموده است: با گذشت هر روز جعلکاری ووارونه ساختن حقایق کابوس از وحشت را در مقابل چشمان ملت مظلوم ودرد دیدۀ افغانستان قرار میدهد.

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 2 خرداد 1390 ، 22:20
ادامه مطلب
 
ســـلام خــدمت بــرادر فــرید مســـلم! PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط ناجی   
سه شنبه ، 3 خرداد 1390 ، 10:28

نخست باید به عرض برسانم که بنده به آنچه خانم حضرتی نوشته است با برخی از ان موافق نیستم. ولی خدمت شما به عرض برسانم انچه شما این موضوع را به بررسی گرفتید هیج دلیل منطقی را هم در انتقاد شما نمیشود پیدا کرد.

ادامه مطلب
 
رودکی ســـمرقندی پدر شـــعر فـــارسی دری PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط پرتو نادری   
دوشنبه ، 2 خرداد 1390 ، 05:37

رودکی ســـمرقندی پدر شـــعر فـــارسی دریپنجــــره
باید پنجره یی گشود تا از آن بتوان جهان گستردهء شعر وبینش شاعرانه ء رودکی پدر شعر فارسی دری را تماشا کرد. هر چند پنجره های کوچک و روزنه های تنگ، نمی توانند چشم انداز خوبی باشند به فراخنای هستی  معنوی او. با این حال هر پنجرهء گشوده کوچک می تواند بهتر از پنجره های بزرگ بسته است. پرتو نادری

من آز آن روح بزرگ شعر – رودکی سمرقندی  - کمک می خواهم تا بتوانم  روزنه یی بگشایم  به تماشای آن نگارخانهء عشق ؛ پند وحکمت وتاریخ  وزیبایی .این پنجره را با دستان ظریف یکی  از زیبا ترین شعر های او می گشایم و تو خواننده ء عزیز را به تماشای آن  چیز های فرا می خوانم که توانسته ام در این جهان بزرگ  ببینم:

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 2 خرداد 1390 ، 07:03
ادامه مطلب
 
خشــونت در بــرابــر خبــرنــگاران در جــریان تظــاهرات تخــار PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - گــــزارشـات
نوشته شده توسط حسیب شریفی   
دوشنبه ، 2 خرداد 1390 ، 21:24

خشــونت در بــرابــر خبــرنــگاران در جــریان تظــاهرات تخــارخبرنگاران تخار در با تدویرهمایشی توهین و حمله به جان خبرنگاران در جریان تظاهرات تخار را محکوم کرده و از مراجع مسوول خواستند در چنین مواقع حساس درپهلوی حمایت از خبرنگاران امنیت آنان را نیز تامین نمایند.
سیدیاسین دهزاد مسوول اتحادیه‏ی ملی خبرنگاران تخار از لت و کوب و چندین مورد توهین و برخورد خراب از جانب مسوولین و مردم در جریان تظاهرات یا دآوری نموده گفت: «خبرنگار روزنامه 8 صبح، خبرنگار تلویزیون آیینه، تلویزیون ملی افغانستان، تلویزیون مهر، رادیوی همصدا، رادیوآی خانم، خبرنگار بخش اوزبیکی بی بی سی و چند تن دیگر از رسانه های هستند که در جریان تظاهرات تخار آسیب دیده اند.»

ادامه مطلب
 
آگـــاهی کلوب قــلم در ســویدن PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - پیـــــام هــــا
نوشته شده توسط کلوب قلم افغانها در سویدن   
دوشنبه ، 2 خرداد 1390 ، 06:02

آگـــاهی کلوب قــلم در ســویدنکلوب قلم افغانها در سویدن، در ادامه‌ی فعالیت های فرهنگی و ادبی خود این بار به نکوداشت و تبجیل از مقام والای استاد سخن واصف باختری، شاعر بزرگی که عمريست مذاب احساسش را در ياقوت شعر وسخن سر ريز کرده است و رنجنامه مردمش را خطاب به انسان و انسانيت در قالب نوشته ها و سروده های زيبا، محکم و استوار، فرياد برآورده است، می پردازد.  
کلوب قلم بر آن است که این مراسم بزرگداشت را از ساعت 12.00 تا 19.00 شام روز شنبه 4 ماه جون سال روان میلادی، در سالن کنفرانس های لیسه نکهء استکهلم برگزار نماید . به همین دلیل از محضر شما ادب دوستان گرامی صمیمانه تقاضا می نماید که در این بزرگداشت شرکت نموده و بر عظمت این محفل فرهنگی و ادبی بیفزایید.

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 2 خرداد 1390 ، 06:58
ادامه مطلب
 
ســایت انتــرنتی جــوانان امــروز به فعــالیت آغــاز نمود PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - پیـــــام هــــا
نوشته شده توسط نصیر خالد – تورنتو   
دوشنبه ، 2 خرداد 1390 ، 05:55

نصیر خالد – تورنتوwww.jawanan.ca

با کمال مسرت به اطلاع هموطنان عزیز میرسانیم که سایت جوانان امروز به همت جوانان با درک و با احساس از شهر تورنتو و دیگر نقاط جهان که دلهایشان هر لحظه بخاطر وطن و مردم هردم شهید ما می طپد با نشر مطالب اموزنده سیاسی ، اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و هنری به فعالیت آغاز نمود.

ادامه مطلب
 
آواز ســپنتا آوای درد وآلام مــردم افغــانســتان ســپاس و درود بر فـــرزندان شجـــاع وطـــن PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط سلیمان کبیر نوری   
يكشنبه ، 1 خرداد 1390 ، 21:45

سلیمان کبیر نوریطوریکه میدانیم با حضور بالفعل نیروهای سنگین و آهنین حدود پنجاه کشور خارجی به منظور مبارزه بر ضد تروریزم!!؟؟ در افغانستان، اوضاع درین سرزمین سوخته وماتمزده روزتا روز روز به وخامت ارچه بیشتر میگراید. و سر نخ در کلاوهء بنبست و بحران گُم - مفقود و بیشتر از پیش ابعاد بزرگتری را بخود میگیرد.  طی نه سال و اندی، خارجی ها به خاطر اهداف رذیلانه، شوم و غیر انسانی شان در همکاری با شمارکثیری از افراد مشمول در حاکمیت رئیس جمهور حامد کرزی، درین بازی ها نقش فعال داشته اند.

ادامه مطلب
 
اســـپنتا در راســـتای بیــــگانه ســــتیزی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط نوراحمد رجاء   
شنبه ، 31 ارديبهشت 1390 ، 00:34

 اســـپنتا در راســـتای بیــــگانه ســــتیزی  بنــام خــدا

 پس از اظهار نظر لیندسی گراهام سناتور جمهوری خواه آمریکائی که : (ایجاد چند پایگاه در افغانستان می تواند ارتش این کشور را در مقابل طالبان بیمه کند، همچنین می تواند پیامی برای پاکستان باشد مبنی بر اینکه طالبان دیگر نخواهند توانست به افغانستان باز گردند و این پیام رفتار پاکستان را عوض خواهد کرد).نوراحمد رجاء
 هرچند متعاقبا این اظهار نظر از سوی فرستاده موقت امریکا درامور افغانستان وپاکستان به توجیه گرفته شده چنین اظهارداشت : (آمریکا هیچ تصمیمی به ایجاد پایگاه های دائمی در افغانستان ندارد، ولی او تاکید کرد که همکاری درازمدت میان افغانستان و آمریکا ادامه خواهد داشت).

ادامه مطلب
 
دشــنام نامــه هــا نبــاید جــایگـــزین نقــــد شـــوند PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - پیـــــام هــــا
نوشته شده توسط محمد عزیز (عزیزی)   
شنبه ، 31 ارديبهشت 1390 ، 00:48

 محمد عزیز (عزیزی)بــه جــواب هیــچ مــدان؟!
برادرن محترم، مسئولین ودست اندرکاران سایت وزین خاوران!
الّسلام وعلیکم ورحمة الله وبر کاته
سلامتی تانرا آرزوداشته وامیدوارم تا سکانداری کشتی سایت وزین خاوران از دستبرد منحرفین وعناصر غیر مسلمان وضد ملی ومتعصبین وجهال وخرد ستیزان در امان باشد.

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 31 ارديبهشت 1390 ، 00:59
ادامه مطلب
 
تظــاهــرات تخــار را استفـــاده جــویان ســازمــاندهی کــرده اند PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - گــــزارشـات
نوشته شده توسط عبدالحسیب شریفی   
شنبه ، 31 ارديبهشت 1390 ، 00:24

عبدالحسیب شریفیشمـــاری از شهــروندان تالقــان: تظــاهــرات تخــار را استفـــاده جــویان ســازمــاندهی کــرده اند
سحرگاه روز4 شنبه، 28 ثور آغاز یک تظاهرات خشونت بار در تخار بود که در پی آن ده هاتن زخمی و کشته شدند. هزاران تظاهر کننده خشمگین پس از وارد شدن به شهر تالقان به سوی دفاتر ولایت، فرماندهی پولیس ومقر پی آرتی آلمان ها هجوم آوردند. مظاهره چیان ضمن محکوم کردن حمله شبانه‏ی نیروهای خارجی بالای یک منزل مسکونی که منجر به قتل چهار عضو آن شده خواستار شناسایی ومجازات عاملین اين رویداد شدند.

ادامه مطلب
 
ضــرورت فــربه ســازی مشـــروعیت عقـــلی- قـــانونی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - فلســــفی
نوشته شده توسط عزیزالله آریافر   
چهارشنبه ، 28 ارديبهشت 1390 ، 13:27

  عزیزالله آریافرمبانی و منابع مشروعیت نظام ها مستقیماً بر فرآیند توسعه یا توسعه نیافتگی یک کشور تأثیر می گذارند. این منابع و مصادر در واقع چگونگی ساختار قدرت، ویژه گی های سیاست و گونه های مناسبات شهروندان و دولت را مشخص می کنند. علی رغمِ آنکه همۀ این تعاملات در دایرۀ کلان فرهنگ یک جامعه واقع می شوند؛ معهذا ماهیت نظام های برخاسته از این سرچشمه ها باالمقابل برخی از ابعاد فرهنگ را نیز متأثر می سازد.

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 28 ارديبهشت 1390 ، 13:32
ادامه مطلب
 
نمــايش عضــلات ناتــو در تالقـــان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط سيد اسلام مصمم   
دوشنبه ، 2 خرداد 1390 ، 21:32

سيد اسلام مصممچهار شنبه شب تاريخ بيست وهشت ثور دهكدهء در منطقهء " گاومالي " در حومهء شهر تالقان مورد عمليات نيرو هاي ناتو قرار ميگيرد كه در نتيجه آن چهار شهروند كشته و بدينترتيب با ثبات ترين شهر كشور دست كم در مقطع كوتاهي در محور مناطق پر آشوب اضافه ميشود.
آنچه كه در تالقان رخ داده است از لحاظ نحوهء اجرا با آنچه كه در ايبت آباد پاكستان پيش آمده جان رهبر سازمان القاعده اسامه بن لادن را گرفت شبا هت و تفاوت هاي دارد.

ادامه مطلب
 
پیشــنهادی به مســئولین محتــرم شــرکت هــوائی آر یــانــا PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - پیـــــام هــــا
نوشته شده توسط اسلام الد ین اندیش   
دوشنبه ، 2 خرداد 1390 ، 21:29

اسلام الد ین اندیشجای بسا خوشی است که امروز یک سلسله پیشرفت های را در کشور خود شاهد هستیم، که موجودیت شرکتهای هوائی متعدد یکی از آنها است، و از میان انها یگانه شرکت حدودآ دولتی یعنی آریانا، که واقعآ افتخار کشور ما در گذشته بود، و اینک نیز دارد که جایگاه گذشته خودرا بیابد، و تنها شرکت هوا پیمائی افغانستان که به اروپای مرکزی یعنی شهر فرانکفورت جرمنی پر واز دارد، و اگر بی طرفانه قضاوت نمائیم، خدمات و سرویس عالیرا برای مسافران فراهم نموده، که قابل قدر است ونمایندگی از منجمنت خوب ان می نماید،

ادامه مطلب
 
بحـــرین، تختــه شطــرنــج دو قــدرت منطقـــوی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - در خارج از کشور
نوشته شده توسط دکتور خلیل الرحمن حنانی   
يكشنبه ، 1 خرداد 1390 ، 22:05

دکتور خلیل الرحمن حنانیکشور کوچک بحرین با داشتن جمعیت اکثرا شیعه و دستگاه حاکم سنی، نقطه تقاطع منافع دو کشور بزرگ منطقه، یعنی ایران و عربستان سعودی بوده است. در بحبوحه خیزش ها و اعتراضات ملت های عرب در برابر رژیم های حاکم، در بحرین نیز اعتراضات علیه حاکمیت آل خلیفه تحت عنوان اصلاحات سیاسی و حقوق شهروندی آغاز شد.

ادامه مطلب
 
بحثــی پیــرامــون استقــرار پایــگاههــای نظــامی ایــالات متحــدهء امــریــکا درافغانســــتان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط دکتور "جهش"   
يكشنبه ، 1 خرداد 1390 ، 21:52

بامطالعه وارزیابی تاریخ ا ستعمار میتوان دریافت که استعمار جهت نیل به اهداف ستراتیژیک (راهبردی ) خود در مستعمرات، به گونه های زیرین عمل میکند
-  کنترول وادارهء قدرت نظامی
-  تعیین ونصب حکومت مزدور، جابجا کردن عناصر فاسد،خاین وطنفروش،سست عنصر وگوش به فرمان استعمار نو، در راءس ودرتمام سطوح رژیم مستعمره
-  سلب وقطع ارتباط سیاسی فعال ومستقل مستعمره، با ممالک دیگر
-  دیکته وکنترول تجارت خارجی وبازارهای داخلی
-  مما نعت ازطرح پلان ایجاد زیربنای اقتصادی وپلان انکشافی مستعمره

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 2 خرداد 1390 ، 06:56
ادامه مطلب
 
تــرور اســـامه بوســیلۀ امــریکایی هــا را جشــن گــرفت یا در ســوگ آن نشست PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
يكشنبه ، 1 خرداد 1390 ، 22:11

 مهرالدین مشید تاریخ روحیۀ قهرمان پروری داشته وقهرمانان هم سازنده گان اصلی تاریخ ملت ها هستند ؛ زیرا تک ستاره ها و نخبه ها اند که با داشتن شخصیت های چندین بعدی، کرسماتیک و پرجاذبه سرنوشت ملت ها را رقم میزنند. این ها اند که در روند حوادث به مقاومت پرداخته، بر کشتی توفان زدۀ حوادث لنگر می اندازند و از بیراهه رفتن رویداد ها جلوگیری به عمل می آورند تا از گسست های بزرگ اجتماعی ممانعت به عمل آورند.

ادامه مطلب
 
فــاجعه ی دیــگر، پــس از رویــداد مــزارشــریف در شمــال کشــور PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط احمد حارث جمالزاده   
شنبه ، 31 ارديبهشت 1390 ، 00:44

احمد حارث جمالزادهبیــش از یکـــصد کشــته و زخمــی درتظـــاهرات تخــار
در یکی از شهرهای شمالی بی در و دروازه کشور عزیز ما افغانستان، تالقان مرکز ولایت تخار، نیروهای خود مختار و خود اختیار که خود را همکار مردم رنجدیده کشور می دانند سه شنبه شب عملیات هوایی را در ساحه ی گاومالی شهر تالقان ولایت تخار انجاد دادند که در پی این عملیات چهار تن مشمول دو بانو کشته شدند.

ادامه مطلب
 
سخنــی با آقــایــان جنــرال دوســتم، امــر الله صــالـــح و اســتاد محقـــق PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط فرشته حضرتی   
شنبه ، 31 ارديبهشت 1390 ، 00:11

سخنــی با آقــایــان جنــرال دوســتم، امــر الله صــالـــح و اســتاد محقـــق

افغانستان در این روزها به سمت یک مسیر نا معلوم و مبهم در حرکت است. گمانه هایی وجود دارد که این کشور به فرشته حضرتیسمت بی ثباتی بیشتر حرکت می کند. از تلاشهای تیم آقای کرزی چنین برمی آید که حضور طالبان در ساختار دولت زمینه سازی می گردد. در ماه های نزدیک قرار است کنفرانسی پیرامون اوضاع افغانستان در بن برگزار شود که در آن علاوه بر مسایل مهم در مورد افغانستان گمان می رود که مسئله حضور طالبان در ساختار قدرت دولت افغانستان نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 2 خرداد 1390 ، 06:51
ادامه مطلب
 
پاکســـتان حــامی تــروریزم و دهشت افــگنی PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - پیـــــام هــــا
نوشته شده توسط شــورای افغــان هــای مقیــم دنمــارک   
شنبه ، 31 ارديبهشت 1390 ، 00:30

اعــلامیه شــورای افغــان هــای مقیــم دنمــارک؛ در رابطــه به تقبیــح حامیــان تــروریزم
پاکستان کشوریکه ایجاد آن بر مخاصمت و تجزیه صورت گرفته، بنا بر خواست ایجاد گران آن با همان روحیه تحجر و تعصب سازمانیافته رشد نموده، نظامیان فریب کارو بنیاد گرایان متعصب و فتنه گر همیشه اسکاندار قدرت و رهبری در ان کشور بودند و هستند.

ادامه مطلب
 
تظـــاهـــرات خشـــونت بــار در ولايــت تخـــار PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - گــــزارشـات
نوشته شده توسط حسيب شريفي – تخار   
پنجشنبه ، 29 ارديبهشت 1390 ، 06:20

تظـــاهـــرات خشـــونت بــار در ولايــت تخـــاردر پی تظاهرات خشونت بار در واکنش به عملیات شبانه نیروهای خارجی در ولایت تخاردوازده تن کشته وبیش از هشتاد تن دیگر جراحات برداشته اند. مقام های امنیتی گفته اند تظاهرات زمانی به خشونت کشیده شد که تظاهر کننده گان بالایحسيب شريفي – تخار دفتر پی ارتی وچندپایگاه نظامی دیگر حمله کرده اند که این عمل به واکنش نگهبانان امنیتی مواجه شد. گفته می شود بیشتر کشته وها زخمی های این رویداد افراد ملکی بوده اند.

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 31 ارديبهشت 1390 ، 00:53
ادامه مطلب
 
شـــبی در خـــانۀ مــــولانا PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - گــــزارشـات
نوشته شده توسط مصلح ساجوقی   
پنجشنبه ، 29 ارديبهشت 1390 ، 06:11

شـــبی در خـــانۀ مــــولاناعاشقانه راه هامبورگ ــ فرانکفورت را پیمودیم تا در عُرس مولانا جلا الدین محمد بلخی شرکت نموده، کلامی چند از صاحب قلمان، دانشیان ادب پارسی، عاشقان مکتب عشق و فرهیخته گان عاشق بشنویم. راز ورمز بزرگمرد عاشق پیشه {مولانا جلال الدین محمد بلخی} را با گوش جان شنوا باشیم وخاطراز ملال گردون صیقل دهیم تا در شبی عرفانی تن به ولای عرفان بخشیم و لذت معنوی را در رگ رگ تن به آواز آوریم.

ادامه مطلب
 
« شروع قبلی 190 189 188 187 186 185 184 183 182 181 بعدی پایان »

صفحه 183 از 420

TOLO TV LIVE

TOLO NEWS 18.04

TOLO 6:30 REPPORT 17.04

SHAFIE AYAR Nr. 160

کـاندیدان ریـاست جمــهوری

 

به نظـر شما بهتــرین گــزینه بــرای
ریـاست جمـهور آینــده افغـانســتان
چــه کســی میبــاشد؟

کــاندیدان ریــاست جمــــهوری

نظـــرسنجـــی بــرای

کــاندیدان ریــاست جمــــهوری
 

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

تجـــزیه بهتـــرین گـــزینـــه بــرای...


تجـــزیه بهتـــرین گـــزینـــه بــرای صلـــح وثبـــات
تجـــزیه بهتــرین گـــزینـــه
بــرای صلــــــح وثُبــــــــات
Comments 425

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

پـــــارســـــی

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 158 مهمان آنلاین


قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.