Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

افغــانســتان بـُــن بست نظــامی ســـیاسی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط عبدالحی نزهت   
جمعه ، 21 مرداد 1390 ، 12:47

 عبدالحی نزهتدر آن زمان که پای تفنگداران آمریکایی و انگلیسی به کشور جنگ زده و مصیبت زده ما کشانیده شد اکثرآ ساده لوحانه می اندیشد ند ,که سرانجام آمریکا به این حرکت خود افغانستان را چون آلمان –جاپان و یا کوریایی جنوبی بعد از جنگ در تنعم وافر همه ابزار زندگی فرو خواهد برد, بحران بیش از سه دهه جنگ و مداخلات کاملآ فروکش خواهد کرد.

ادامه مطلب
 
بحـــران مشــروعیت نظـــام ســیاسی افغــانســتان (قسمت ششم) PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط عزیز احمد بارز / پژوهشگر حقوق وعلوم سیاسی   
جمعه ، 21 مرداد 1390 ، 13:01

عزیز احمد بارز انتخــابــات پــارلمـــانی سال ۱۳۸۸

مقدمه:
انتخابات به شکل امروزی برای اولین بار در ۵ جولای سال ۱۹۴۵ در انگلستان دایر گردید؛ نتایج انتخابات دربعضی نهاد ها تا ۱۲ جولای ۱۹۴۵ به تاخیر افتاد و حزب کارگربا بدست آوردن ۶۰۳ کرسی برنده این انتخابات بود بدین ترتیب بریتانیا با داشتن این ریکارد اولین برگزار کننده انتخابات که مهم ترین رکن دموکراسی محسوب میگردد در جهان میباشد.
‎انتخابات جریانی رسمی است که هر گام آن از پیش تو سط قانون تعیین شده می باشد.

ادامه مطلب
 
داود زی نقــــاب از چهـــره بر کشـــید PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط شاهرخ کوه نورد   
جمعه ، 21 مرداد 1390 ، 12:53

داود زی نقــــاب از چهـــره بر کشـــیدچندی قبل احمد سعیدی تحلیلگر امور سیاسی وپاکستان شناس کشور در مصاحبه با یکی از خبر گزاری ها ادعا کرد که عمر داود زی سفیر افغانستان در اسلام آباد که سابق رئیس دفتر ومعتمد نقدی مقام ریاست جمهوری افغانستان بوده به دو کشور ایران وپاکستان جاسوسی میکند.شاهرخ کوه نورد . او بخاطر إظهارات غیر مسئولانه داود زی در مورد تجاوز اردوی پاکستان بخاک افغانستان اورا جاسوس سر وپا قرص پاکستان خواند. وی اظهارات داود زی را مبنی بر اینکه حمله توپخان علیه ولایات مرزی افغانستان کار اردوی پاکستان نیست دلیل وابستگی آن به استخبارات پاکستان تعبیر کرد که خشم کاخ ریاست جمهوری را بر انگیخت.

ادامه مطلب
 
قتــل برادر و نزدیکان دیگــر باعث آشـفتگی خوابهــای کــرزی گــردیده! PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی   
جمعه ، 21 مرداد 1390 ، 12:03

قتــل برادر و نزدیکان دیگــر باعث آشـفتگی خوابهــای کــرزی گــردیده!

کرزی که عمری را در مهاجرت صرف بشقاب شویی و جارو کشی کرد و با نشستن مرغ سعادت برسرش به یکبارگی از شغل بشقاب شویی به سلطنت کابل ارتقا یافته ملاقه و کفگیر را با تاج و تخت سلطنتی عوض کرد.

ادامه مطلب
 
انجــام بــازی آمــریــکا وپــاکســتان چــه خــواهــد بــود؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 12:30

احمد سعیدیدرین روز ها تنش های پاکستان وآمریکا وآیندۀ مجهول افغانستان نشخوار سیاستماران افغانستان ومنطقه شده واینکه آیندۀ مبهم بازی دو هم پیمان تاریخی بکجا خواهد انجامید. بدون شک نوع رابطه امریکا وپاکستان بر حال وآیندل افغانستان تأثیر با سزای دارد وموشگافی تحلیلگران در خصوص مسائل روز خصوصا موضوع فوق الذکز در خور أهمیت است.

ادامه مطلب
 
رنگیــن کمـــان شـــعر حافـــظ PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط پرتو نادری   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 13:26

پرتو نادریسخنان نخست
نمی دانم آیا می توان در میان چگونه گی دید کودکان ودید شاعران از جهان، همگونی هایی را مطرح کرد و آنها را با هم مقایسه نمود! شاید بتوان و شایدهم گروهی به سخریه بر خیزند که شاعری کودکی نیست. با این حال شاید بتوان گفت که بهترین شاعران جهان همان هایی اند که توانسته اند احساس و عواطف کودکی خود را همچنان نگهدارند و سفر های ذهنی و روانی شان به گذشته و حال تند تر و بیشتر از دیگران است. 

ادامه مطلب
 
طالبــان ابــزاری در دست استخبــارات پاکســتان و امــریکـــا بــرای بحــران آفـــرینی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 14:11

مهرالدین مشیدآنچه در این روز ها در کشور بلا دیدهٔ ما میگذرد، به همگان آفتابی است. حوادث و رخداد های شگفت آور و سازمان یافتهٔ کنونی یک نوع زنگ خطر را به صدا در آورده است و همگان متوجه شده اند که بحران در کشور هر روز ژرفتر و پیچیده تر شده و دستان مریی و نامریی از آنسوی اوقیانوس ها تا فراسوی مرز ها و گروهها و حلقات مزدور و وطن فروش در داخل کشوردر فربه سازی بحران دخیل بوده و روز تا روز آن را چاقتر میسازند.

ادامه مطلب
 
صــد هــا پاکســتانی غیــرقــانونی به هــرات هجــوم آوردند PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - نامــه هــای رســیده
نوشته شده توسط محمود منجم زاده برلین المان   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 13:50

محمود منجم زاده برلین المانپاکستان که از تآسیس خود همواره دشمنی با افغانستان داشته وازهر امکان استفاده نموده تا درتضعیف نظامی واقتصادی این کشورصدمه وارد نماید.
پاکستان با تشکیل گروه طالبان خواسته است افغانستان را کاملا تحت نفوذ خود بیاورد این کشور به عنوان همسایه افغانستان هیچ گاه در سیاست خود درقبال افغانستان صادق نبوده، گاهی با تهدید وگاهی با دروغ سیاست مداران افغانستان را فریب داده، به سیاست های مداخله گرانه خود را ادامه داده است.

ادامه مطلب
 
ســه داســتان و یــک فــرجـــام PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط عبدالرحیم احمد پروانی   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 12:19

عبدالرحیم احمد پروانییک – داســتان حلیمــه دانشجــوی دانشــکده طب
حلیمه یکی از پر کار ترین و لایقترین دانشجویان در دانشکده طب کابل است. جوان است و مثل بسیاری از جوانان دگر آرزوهای بیشماری در سر می پروراند. یکی از این آرزوها که برای تحقق آن تلاش شباروزی به خرج می دهد، پوشیدن چپن سفید داکتری است تا روزی از طریق بتواند مصدر خدمات شایان برای مردمش شود.

ادامه مطلب
 
یادگـــار زندگـــی... PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نظــمی
نوشته شده توسط حشمت امید   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 13:53

حشمت امید
من تو بودم، من تو هستم، در غبار زندگی
بی تو ســـازی بر نمیخــــزد ز تار زنــدگی

بسته شد آن مرغزار با سیـم های خاردار
تو گذشــتی، من گذشـتم از کنــار زندگی

ادامه مطلب
 
در قبــال «بــازی شـــیطانی» از جنــاح چپ؛ بایــد جــداً هوشــیار بــود! PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط محمد عالم افتخار   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 14:29

 محمد عالم افتخارچهار سال پیش شاید در چنین شباروزی بود که در کابل خدمت دوستی شخصی و سیاسی (و سابقاً سازمانی) بودم. عصر و شب صحبت های طولانی میان ما انجام شد؛ من که بنابر تجربیات و جبر های فراوان؛ از نقد و قضاوت در باره اشخاص و جریانات بخصوص احتراز دارم؛ فقد شنونده بودم و ایشان خیلی ها را سیاه؛ و خود و عده ای را سفید کرده میرفتند. هرقدر تلاش میکردم این صحبت های یکجانبه خسته کننده و بیهوده به نحوی پایان گیرد و کمترین دیالوگ سازنده میان ما بر قرار شود؛ میسر نمی گردید. تا آنکه نوبت حمله بر خودم رسید.

ادامه مطلب
 
بیــانیه ائتــلاف مــلی تغییــر وامیــد در ارتبــاط با مســایل انتخــاباتی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط ائتــلاف مــلی تغییــر وامیــد   
جمعه ، 21 مرداد 1390 ، 12:27

جنجال ها وکشمکش های انتخاباتی که با اغراض خاص از جانب رییس جمهور کرزی بوجود آمده با صدور فرمان اخیرایشان مبنی بر محول ساختن موضوع به کمیسیون مستقل انتخابات وارد مرحله جدیدی شده است.
محول کردن موضوع حل وفصل نهایی مسایل حقوقی انتخابات به کمیسیون مستقل انتخابات از سوی رییس جمهورکرزی یک نقطه ی مثبت بوده می تواند اما ملاحظه ی متن فرمان که ظاهرا به صورت گنگ وچند پهلو نگاشته شده وتقریبا در هیچ موردی صراحت لازم را ندارد می تواند زمینه ی تفسیر ها وبرداشت های متضاد را فراهم ساخته، تنش ها واختلافات جدیدی را درمیان نهادهای اساسی کشور بوجود بیاورد.

ادامه مطلب
 
تفــاهم فــرهنـــگی و نقـــش آن در وحــدت مـــلی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط جلیل غنی   
جمعه ، 21 مرداد 1390 ، 12:37

جوامع بشری از آغازین روز های موجودیت خویش متشکل از افراد وگروه ها بوده است. ابن افراد و گروه ها را ¸با وصف تفاوتهای فردی و گروهی¸ وجوه مشترک و منافع مشترک و سایر مشترکات به هم پیوند داده است. این مشترکات و تجارب زندگی فردی به مرور زمان بحیث نهاد ها و گذاره ها پذیرفته شد ونحوۀ راه و رسم زندگی گردید و روابط و ضوابط اجتماعی را تنظیم نمودو مدنیت ها را رقم زد.

ادامه مطلب
 
امضــای تعهـــدات اســتراتیــژیک بــا امــریکــا به نفـــع کیــست؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط امام جان "عالمی"   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 13:29

امام جان "عالمی"از چندی به اینطرف زمزمه هاای در مورد امضای تعهدات استراتیژیک بین دولتین افغانستان وامریکا بر سر زبان هاست.
بی تردید امضای این تعهدات در میان اقشار مختلف جامعه طرفداران ومخالفین خود را دارد.
آنهاایکه با این قرارداد مخالف می ورزند بدین با وراند که امریکا میخواهد پایگاه های نظامی خود را در خاک ما ایجادکند. که این امر از یک طرف استقلال کشور را زیر سوال می برد واز جانبی حسادت کشورهای منطقه را برانگیخته زمینه را برای مداخله آنها مساعد می سازد.

ادامه مطلب
 
تقــابل حكــومت و ايــالات متحــده برســر حضــور شــورشــيانِ طــالب در نشست بـُـن دوم PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط جاويد روستاپور   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 12:26

تقــابل حكــومت و ايــالات متحــده برســر حضــور شــورشــيانِ طــالب در نشست بـُـن دوم تمهيد: درحالي كه پس از كشته شدن اسامه بن لادن سردسته شبكه تروريستي القاعده درخاك پاكستان ديگرآن كشور براي جامعه جهاني به خصوص ايالات متحده امريكا به عنوان حامي وهمكار درجاويد روستاپور راستاي مبارزه بر ضد تروريزم بين المللي به شمار نمي رود، بلكه به عنوان يك بال شكسته بر دوش جامعه جهاني محسوب مي شود، زيرا در چنين شرايط كه پاكستان خانهء امني براي تروريستان پنداشته است، اگر جامعه جهاني رابطه اش را با اين كشور قطع كند،

آخرین به روز رسانی در جمعه ، 21 مرداد 1390 ، 13:13
ادامه مطلب
 
شــاعری در مثــلث عشــق، دیوانگــی وشــاعــرانگی فلســـفی PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط فرهاد جاوید   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 14:16

فرهاد جاوید"نقــدی برمجموعــه ی "به ســپیدی ایــن شــعرهــا شــک کنید"
"شاعر وعاشق ودیوانه از جنس هم اند"
"شکسپیر"
 من در یک برخورد هندسی شعرهای "وحید بکتاش" را در مجموعه ی " به سپیدی این شعر ها شک کنید" به سه زاویه در یک مثلث بخشبندی می کنم. مثلث شعر بکتاش در این مجموعه، در سه زاویه ی "عشق"، " دیوانگی" و " شاعرانگی فلسفی" شکل می گیرد.

ادامه مطلب
 
بخشـــندهء آتـــش PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط پرتو نادری   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 13:19

پرتو نادرینوشتهء مارگریت کیتنگ
ترجمهء پرتو نادری
روزی و روزگاری، دو برادر در كنار هم زنده گی می كردند.پدر آن ها از Titan هایی بود كه سالهای درازی در برابر ژوپیتر«Jupiter» خدای خدایان جنگیده بود، اما سرانجام ژوپتر براو پیروز شد و او را همراه با پهلوانان دیگر به زنجیر كشید و به عالم پایین تبعید كرد. با این حال ژوپتر این دو برادر را تبعید نكرد و گذاشت تا آن ها در نزدیكی قلمرو خدایان زنده گی كنند.

ادامه مطلب
 
مســـیح دل PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نظــمی
نوشته شده توسط سید محمد نادر خرم   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 13:33

سید محمد نادر خرم
بیــا بیــا کـه بــــرایت تـــــرانه می گویم
سروده هـای دل عاشــــقانه می گویم

به روز هــا کـــه حریفــان همه نظر دارند
به شب بیاکه سخن مخفیانه می گویم

ادامه مطلب
 
زیــدان درمــاه مبــارک رمضــان افطـــاری میــدهد PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط نوراحمد رجاء   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 14:39

 زیــدان درمــاه مبــارک رمضــان افطـــاری میــدهدبنام خدا

(به نقل از روزنامه لوپاريزين، زين الدين زيدان که تا جام جهاني 2006 بازوبند کاپیتاني فرانسه را در اختيار داشت و اکنون مدير ورزشي رئال مادريد محسوب مي شود، در 5 سال گذشته همه ساله مصادف با ايام ماه مبارک رمضان در نقاط مختلف شهر پاريس، ايستگاه هاي تاسيس کرده که افطاري در اختيار علاقمندان قرار داده اند. نوراحمد رجاء
امسال نيز وي با هماهنگي شهرداري در سه نقطه پررفت و آمد شهر پاريس ايستگاه هاي افطار مجاني در نظر گرفته است. هدف او همانند سال هاي گذشته شرکت در فعاليت هاي انساني به هنگام ماه ضيافت الهي، همکاري با مسلمانان روزه گير و نيز آشناسازي بيشتر غيرمسلمانان با دين اسلام است.)

ادامه مطلب
 
کشــف شــگفتی برانگیــز دانشــمندان چینــی: PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - تاریخــــــی
نوشته شده توسط عزیز آریانفر   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 14:32

عزیز آریانفرشاهنشــاهی پنــج صــد ســاله تاجیــکی- ایــرانی کیــرپــاند در مــرزهــای باختــری چیــن 
نویسنده: داکتر گوزل محی الدین اوا[1]
گزارنده: عزیز آریانفر 

نقــش امپــراتوری «کیـــرپــاند»[2]  در توســـعه تمــدن آســیای میــانه
در دهه های اخیر بیستم، علم تاریخ در تاجیکستان به منابع تاریخ باستان و دیرین (قدیم) کشورهای همسایه دسترسی یافته است که امکان بازنویسی تاریخ و کامل تر ساختن واقعیت های شناخته شده تاریخی را فراهم می سازد.
در این پیوند، مطالعات انجام شده در اواخر سده بیستم از سوی دانشمندان چین به ویژه مهم است.

ادامه مطلب
 
دولت ومســئولیـت هــای آن در برابر مــلت PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط تاج محمد (فعال)   
سه شنبه ، 18 مرداد 1390 ، 14:24

تاج محمد (فعال)دولـت عبارت ازسـازمان سـیاسی جامعه، یا بعبـاره دیـگـرمهم تـرین وسیـله بـرای تامیـن تسلط طبـقه ای است که ازنظراقتصادی درجامعه نقـش حاکـم دارد.
وظیفه اساسی دولت حفظ و تحکیم آن نظام اقتصادی و دفاع ازآن طبقه ای است که زاده آن می باشـد. ازنظرتاریخی، دولت هم زمان با پیدایـش جوامع منقسم بـه طبقات به وجود آمـده است. ازهمان زمانی که دوران بــرده داری با دو طبقه اصلی بـرده گان و بـرده داران پیدا شد، دولت نیزبه مثابه ارگان سیاسی که وسیله تامین منافع برده داران علیه برده گان بود، ایجاد گردید.

ادامه مطلب
 
« شروع قبلی 190 189 188 187 186 185 184 183 182 181 بعدی پایان »

صفحه 183 از 443

TOLO TV LIVE

TOLO NEWS 22.08

ELECTION 11.08

SHAFIE AYAR Nr. 177

ZIA HAFEZI SHOW

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

تجـــزیه بهتـــرین گـــزینـــه بــرای...


تجـــزیه بهتـــرین گـــزینـــه بــرای صلـــح وثبـــات
تجـــزیه بهتــرین گـــزینـــه
بــرای صلــــــح وثُبــــــــات
Comments 425

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

پـــــارســـــی

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 144 مهمان آنلاین


قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.